O udruzi

Udruga gluhoslijepih osoba grada Osijeka i Osječko-baranjske županije nestranačka je i neprofitna organizacija, osnovana 6. 12. 2006. godine u Osijeku.

Osnovni cilj udruge

Osnovni je cilj udruge osobe s gluhosljepoćom aktivno i potpuno uključiti u društvenu zajednicu. 

Misija i vizija

Stvaranje okoline u kojoj svaka osoba s gluhosljepoćom ima jednaka prava na razvijaje svojih potencijala bez obzira na svoje stanje, a radi stvaranja društvene zajednice koja promovira jednakost i zajedničku dobrobit.

Područja djelovanja

Udruga djeluje u suradnji s Hrvatskim savezom gluhoslijepih osoba Dodir na područjima: 

1.  socijalne skrbi (pružanje podrške korisnicima u ostvarivanju osnovnih egzistencijalnih potreba i podizanju kvalitete života, sprečavanju socijalne isključenosti i deprivacije, pružanje psihosocijalne pomoći osobama s gluhosljepoćom i članovima njihovih obitelji)

2. odgoja i obrazovanja (provođenje specifičnih edukacijsko-rehabilitacijskih radionica za djecu, mlade i odrasle osobe s gluhosljepoćom)

3.  kulture (razvoj i njegovanje kulture osoba s gluhosljepoćom kroz poticanje razvoja kreativnih potencijala osoba s gluhosljepoćom)

4. sporta i rekreacije (organizacija slobodnog vremena i rekreativnih aktivnosti)

5. zdravstva (promicanje prava pacijenata s gluhosljepoćom na komunikacijsku pristupačnost, osiguravanje prava na pomagala)

Djelatnosti udruge

1. Otkrivanje, evidentiranje i okupljanje osoba s gluhosljepoćom s područja Osječko-baranjske županije, Vukovarsko-srijemske županije, Brodsko-posavske županije, Požeško-slavonske županije i Virovitičko-podravske županije.

2. U suradnji s Hrvatskim savezom gluhoslijepih osoba Dodir organizirati edukaciju, rehabilitaciju, radnu terapiju i socijalizaciju osoba s gluhosljepoćom i osoba s drugim senzornim oštećenjima prema individualno koncipiranim programima.

3. Pružati pomoć osobama s gluhosljepoćom u okvirima mogućnosti Udruge ili ih upućivati drugim nadležnim službama.

4. Uključivati u rad Udruge članove obitelji osoba s gluhosljepoćom. 

5. Poticati na suradnju stručnjake i druge voljne pojedince i grupe izvan kategorije osoba s gluhosljepoćom, te ih povremeno ili trajno uključivati u rad Udruge vodeći računa o kvaliteti i načinu primjene znakovnog jezika u svim aktivnostima primjene sukladno Sporazumu o udruživanju od 16. svibnja 2013. godine.

6. Organizirati savjetodavnu pomoć.

7. U suradnji s Hrvatskim savezom gluhoslijepih osoba Dodir zajedničkim djelovanjem na način utvrđen Sporazumom o udruživanju od 16. svibnja 2013. godine koordinirati radom Službe podrške: intervenor, prevoditelj, osobni asistent, obrazovni prevoditelj za osoba s gluhosljepoćom i osobe s drugim senzornim oštećenjima. 

8. Organizirati i koordinirati radom transkripcijske službe za osoba s gluhosljepoćom i osobe s drugim senzornim oštećenjima.

9. U suradnji s Hrvatskim savezom gluhoslijepih osoba Dodir organizirati tečajeve i stručne seminare.

10. Prevoditi stranu literaturu vezanu za područje gluhosljepoće.

11. Surađivati s istim ili srodnim udrugama i institucijama u zemlji i inozemstvu.

12. Uspostavljati kreativne radionice.

13. Poticati razvoj samoizražavanja, kritičkog promišljanja i samozastupanja osoba s gluhosljepoćom i osoba s drugim senzornim oštećenjima.

14. Organizirati kulturne manifestacije.

15. Organizirati društvene i sportske aktivnosti.

16.  Poticati informiranje i senzibilizaciju javnosti o problematici gluhoslijepih osoba i osoba s drugim senzornim oštećenjima.

17. Poticati razvoj sektora volonterstva.